Jakie znaczenie ma witamina K2?

Jakie znaczenie ma witamina K2?

Medycyna Mitochondrialna

Witamina K2, obok witaminy K1, to jedna z ważniejszych substancji regulujących pracę naszego organizmu. Wielki wpływ ma przede wszystkim na jelita i tam też jest wytwarzana przez bakterie, które wchodzą w symbiotyczna współpracę z człowiekiem. Bakterie te nie są jednak w stanie wyprodukować dla nas wystarczającej ilości witaminy K2, więc potrzebna jest suplementacja tej substancji. Najlepiej w formie K2 MK7.

Zapotrzebowanie na witaminę K2

Wit K2 jest substancją obecną w naszym organizmie w ilościach śladowych. Zakłada się, ze zapotrzebowanie na nią to około 125 mikrogramów na dobę, czyli tyle co nic. I całe szczęście, ponieważ jej wchłanianie z pożywienia jest bardzo trudne i jeśli nie jest podawana w postaci K2 MK7, K2 witamina jest praktycznie ignorowana przez układ pokarmowy i przechodzi przez niego tak, jakby jej tam nie było. Witamina K2MK7 to specjalna forma, której w naturze jest bardzo mało, więc nawet przy zrównoważonej diecie czasami może dochodzić do niedoborów

Skutki niedoborów witaminy K2

Witamina K2 MK7 na co pomaga? Przede wszystkim bierze udział w odpowiednim wchłanianiu składników pokarmowych przez kosmki w jelitach. Jest to ten mechanizm, dzięki któremu do naszego organizmu mogą się przedostawać przyjmowane wraz z pożywieniem substancje odżywcze.

Kiedy mamy problemy żołądkowe, organizm bywa ogólnie osłabiony właśnie dlatego, że ten mechanizm się psuje. Jest to mechanizm bardzo delikatny i każde jego zaburzenie od razu odbija się poważnym echem. MK7 to też nie przypadkowa forma, ponieważ jest to tak zwana forma stabilna, która jest sobie w stanie poradzić z nieprzychylnymi warunkami w układzie pokarmowym.