Sekret witaminy K2 w formie MK7

Sekret witaminy K2 w formie MK7

Medycyna Mitochondrialna

Witamina K2 MK7 to zbitek słów, jakie pojawiają się coraz częściej na wysoko wartościowych suplementach diety. Do czego jest nam potrzebna witamina K2 i dlaczego K2 MK7 to określenie tak bardzo istotne?

Wchłanianie witaminy K2 MK7

Witamina K2 MK7 to jeden z dwóch rodzajów witaminy K, jakie możemy spotkać w naturze. Oba są ważne, ale dla człowieka zdecydowanie istotniejsza jest wytwarzana w jego jelitach wit K2. K2 MK7 nie jest osobnym związkiem chemicznym, ale sposobem, w jaki K2 witamina jest transportowana.

Jest to bowiem jedna z tych witamin, której przetwarzanie w organizmie związane jest z bardzo poważnymi wyzwaniami, przekładającymi się na spore kłopoty w jej pozyskiwaniu, kiedy tylko pojawi się jakaś nierównowaga. Witamina K2 MK7 to postać połączona z tłuszczami, podobna nieco do sposobów podawania witaminy D, przy czym jest to mechanizm powolnego uwalniania substancji. Mechanizm szybszy byłby nieskuteczny.

Znaczenie witaminy K2 MK7

Witamina K2 MK7 jest dostępna dla człowieka tylko w ilościach śladowych, ale one w zupełności wystarczają. Jak w przypadku znakomitej większości witamin, wit K2 MK7 jest katalizatorem różnych procesów i sama nie jest w nich zużywana. Dotyczy to przede wszystkim mechanizmów produkcji czerwonych krwinek, procesów gojenia się ran oraz zapobiegania powstawaniu niektórych nowotworów. Witamina K2 MK7 na co pomaga jeszcze?

Panuje przekonanie, że ma ona bardzo istotny wpływ na wchłanianie składników pokarmowych z jelita cienkiego. Jest to pewne nieporozumienie, ponieważ za jej produkcję odpowiadają bakterie żyjące w tym odcinku układu pokarmowego i kiedy coś się tam dzieje, niedobory witaminy K są raczej objawem tych kłopotów, a nie ich bezpośrednią przyczyną.