Witamina K2 i jej znaczenie dla człowieka

Witamina K2 i jej znaczenie dla człowieka

Medycyna Mitochondrialna

Witamina K2 jest jedną z mniej znanych witamin i do stosunkowo niedawna nie byliśmy świadomi jej istnienia, a tym bardziej K2MK7, czyli jej forma stabilna, była dla nas wielką tajemnicą. Powoli odkrywamy sekrety, jakie ma przed nami wit K2.

Występowanie witaminy K2

K2 MK7 to forma witaminy, która jest bardzo rzadka. Zazwyczaj K2 witamina występuje w jakiejś swojej formie pierwotnej i witamina K2MK7 bywa, przynajmniej w większych ilościach, dostępna tylko w specjalnych formach zawartych w suplementach diety.

Nie tylko człowiek z niej oczywiście korzysta, co oznacza, że znajdziemy ją także w produktach pochodzenia zwierzęcego, gdzie jednak zazwyczaj jest w raczej nie najlepiej przyswajalnej formie. Produkujemy ją też sami w jelitach, chociaż w sposób pośredni, ponieważ wytwarzają ją symbiotyczne bakterie jelitowe. W czasie kuracji antybiotykowej zdarza się, że je zniszczymy i wtedy może dojść do niedoborów.  

Witamina K2 MK7 na co pomaga?

W naszym organizmie wit K2MK7 odpowiedzialna jest przede wszystkim za gojenie się ran i krzepniecie krwi. Podobnie jak inne witaminy, ma ona charakter systemu regulującego pracę naszego organizmu i jej niedobory widoczne są głównie jako zaburzenia różnych, luźno związanych ze sobą mechanizmów. Jeśli mamy słabe kości, witamina K2 MK7 może będzie w stanie pomóc.

Problemy z wchłanianiem różnych substancji z jelit także mogą zostać ograniczone poprzez zwiększenie podaży tej witaminy. Udowodniono ponadto, że zbyt mała ilość witaminy jest w stanie podnieść ryzyko wystąpienia nowotworu, chociaż nie należy jej traktować jako sposobu na radzenie sobie z ryzykiem zachorowania. Deficyt szkodzi, ale nadmiar nie jest w stanie nam w żaden sposób pomóc.